Lugemispesa mentorite koolitus (Tartus)

Koolitus Paides

KOOLITUS "MÄNGIDES LUGEMA"

Eesti Lugemisühingu ja Tallinna Ülikooli ühiskonverents "Lugemine - Kirjutamine - Mõtlemine: Lugemispesa"

„Kuidas õpetada last läbi mängude lugema“

Lugemispesa mentorid lugemispesades, Õp Leht 28. 09. 07.

 

Lugemispesa mentorid lugemispesades
No ei ole õige, et kõik päevad on ühepikkused. Mõned lihtsalt on lühemad kui teised. Seda fakti kinnitas lugemispesa mentorite täienduskoolitus 25. augustil Tallinnas eralasteaias Naba.
Kui lugesime koolitusteadet, millest üksiti selgus, et tööpäev kestab kella 9–19, olime ehk isegi hämmelduses: laupäeval ja nii pikk päev, millal see küll istutud saab?
Kell 9 olime kohal. Oli tuttavaid, oli võõraid. Ent võõraid vaid päeva alguses, sõbrunesime kiiresti ja olgu ette öeldud, et mõne „võõraga” olime päeva lõppedes valmis uusi väljakutseid vastu võtma.
Meie koolitajad olid Lugemispesa projektijuhid Maili Vesiko-Liinev ja Ilona Sillak, Anneli Laaman ning Maret Melts. Pärast sissejuhatavat osa jagunesime „pesadesse”. Ja nüüd hakkaski selguma, et see laupäev on lühem kui teised. Mitte üheski „pesas” ei jäetud meid igavlema, olime väikestes gruppides, meil oli juhendajate käe all lahe ja huvitav kaasa mõelda, kaasa teha, ka kaasa naerda, kui vahel pidime proovile panema oma oskused, mida me teadsime endal mitte olemas olevat. Kui palju toredaid (kavalaidki) võtteid laste kaasamiseks, ergutamiseks ja arendamiseks tutvustas meile Maret, kui võrratult jutustas ja luges laste kirjutatud ja muidki lugusid Ilona ning jagas üksiti nippe laste kirjutamisoskuse ja -soovi arendamiseks. Oma rahulikul ja sõbralikul moel tutvustas Anneli meile üht arendavat mängu teise järel, mõeldud lugemis- või arvutamisoskuse saavutamiseks-arendamiseks.
Iga kursuslane sai kaasa õpimapi, kus olid projektijuhi, TLÜ lastekirjanduse dotsendi Mare Müürsepa sisukas kokkuvõtlik artikkel „Kool, kus lugemine loeb”; TLÜ kutseaasta projektijuhilt Kaia Kösterilt kirjutis „Mentorlus kui võimalus väärtustada õpetajaks olemist”. Meile tutvustatakse 26 aktiivõppemeetodit, mõtestatakse lahti loovuse allstruktuurid, meenutatakse, mis on lugemine ja milline on loov õpetaja ning kuidas ära tunda loovat last. Palju mõtteid annab „Lapset kertovat” – lugude jutustamine ja nende üleskirjutamine on ergutav nii rääkijale kui ka üleskirjutajale. Rohkesti õpetlikke ja huvipakkuvaid võtteid väikeste õppurite targaks saamisele kaasaaitamiseks pakub Anneli Laamann. Kindlasti rõõmustab iga kursuslast voldik „Last arendav raamat”, milles kirjas, milline on hea lasteraamat, mida võiksid lugeda eelkooliealised raamatusõbrad ning mida õpilased 1.–9. klassini. See on tänuväärne abi igale kirjandusõpetajale.
Sisukas tööpäev seljataga, kogunesime vestlusringi – andmaks aru, mida koosoldud päev kellelegi oli andnud. Palju oli andnud. Ning vaikseid kitarrihelisid kuuldes meenus küllap kõigile, et koolituspäeva viimane „punkt” oli ju lõõgastuspakett. Päev lõppeski Paul Danieli muusikat kuulates ja rikkaliku pidulaua ääres muljeid vahetades.
Koolituspäev, mille märksõnad olid avatus, tarkus, südamlikkus, hoolivus, rõõmsameelsus, on iga õpetaja unistus. Tundsime end oodatuina, hoituina ja vajalikena. Ja tahaksime seda tunda veel ja veel! Südamlik tänu Mailile, Ilonale ja kõigile, tänu kellele 25. august oli Lugemispesa mentoreile just niisugune, nagu see oli.
MTÜ Eesti Lugemisühingu projekti Lugemispesa toetavad Hasart­mängu­mak­su Nõukogu, Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus, eralasteaed Naba.
 

Aire Koik, HTM-i kommunikatsioonibüroo konsultant
Marje Lohuaru, EMTA välissuhete prorektor
Terje Tuisk, sihtasutus Archimedes
Tiiu Mägi, „Teenisuvi V” korraldaja
Anti Ronk, OÜ Viru PR suhtekorraldaja
Anne Laur, Austria Suursaatkond Tallinnas
Heli Maaslieb, Võrusoo rühma juht
Krista Ustav, Simuna Kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja

http://www.opleht.ee/Arhiiv/2007/28.09.07/koik.shtml